EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Fark Nelerdir?


2 dakikada okunur
EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Fark Nelerdir?

Bankaların hayatımızdaki yer ve önemi o kadar geniş ki, her gün mutlaka bankacılık işlemlerimiz olmaktadır. Her bankanın birçok şehirde ve semtte şubesi bulunmaktadır. Eskiden her işlem için uzun bankaya gitmek gerekiyordu. Uzun kuyruklar yerini sıkıcılığa bırakmış durumdaydı. Teknolojinin ilerlemesiyle bankacılık işlemlerini bankaya gitmeden halledebilir duruma geldik. Artık herkesin elinde akıllı cep telefonları, tablet ve bilgisayarlar bulunmaktadır. Para transferi veya bankacılık adına neredeyse tüm işlemleri kolayca bu cihazlar üzerinden yapabilmekteyiz. Kişiler oturdukları yerden EFT yapabiliyor. Aynı şekilde havale olarak adlandırılan para transferlerini yapabilmektedir.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olarak bilinir. Herkesin farklı bankalardan hesabı bulunmaktadır. ‘’ X ‘’ bankasından hesabınız olduğunu varsayarsak ‘’ Z’’ bankasında bulunan başka bir kişinin hesabına para transferi yapmak istiyorsanız EFT işlemini kullanmalısınız. İnternet üzerinden kolayca yapılan bu işlem mesai saatleri dışında gerçekleşmez. İşleme alınır mesai saati başlangıcında hesaba aktarılır. Mesai saatleri içerisinde yapılan EFT işlemi anında gerçekleşmektedir. Nasıl EFT yapabilirim diyorsanız tek yapmanız gereken karşı tarafın bilgilerine ihtiyacınız olmasıdır. Banka ismi, alıcı ad soyadı, IBAN numarası ya da hesap numarası, telefon numarası ve TC numarasıdır. Bu bilgiler ile istenilen EFT işlemi yapılabilir. Resmi tatiller ve hafta sonu işlem bekletilir.

Havale Nedir?

Yine kolayca internet bankacılığı ile yapılabilecek bir işlemdir. Bankalar arası değil hesaplar arası transfer için kullanılır. Örneğin; ‘’ X ‘’ bankasından hesabınız varsa aynı şekilde ‘ X ‘’ bankası hesabına para transferiyapabilirsiniz. Havale yolu ile yaptığınız para transferleri anlık olarak her gün hesaba aktarılmaktadır.

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

Havale işlemi EFT işlemine göre daha zahmetli bir süreçtir. EFT yaparken sizden daha az bilgi istenirken havalede ise para transferi yapacağınız kişinin banka bilgilerine daha çok ihtiyaç duyulur. Havale haftanın her günü anında gerçekleşirken, EFT ise hafta sonları ve resmi tatillerde gerçekleşmez. Bu süreçte işlem bekletilir ve mesai saati başladığında banka tarafından onaylanarak işlem gerçekleştirilir. Havaleyi hesaplarınız arası kullanabilirken, EFT’yi farklı bankadan bankaya kullanabilirsiniz. EFT daha fazla bankacılık işlem ücreti alırken havalede ise daha az ücret alınır.

Related Makaleler

Faizsiz Nakit Avans Veren Bankalar
2 dakikada okunur
Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?
2 dakikada okunur
Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?
2 dakikada okunur
Setcard Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
1 dakikada okunur
n11 - Akbank Direkt Öde Kampanyası
1 dakikada okunur

YUKARI GİT