Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?


2 dakikada okunur
Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı; kullanım kolaylığı ve sağladığı imkânlarla artık neredeyse herkes tarafından tercih edilmektedir. Bu durum insanların yanlarında nakit para taşımasını da azaltmıştır. Doğal olarak her gün birçok kez mağaza, cafe, ATM veya internet üzerinden aktif olarak kullandığımız ve sahip olduğumuz bütün maddi kaynakları içinde sakladığımız kartlarımızın güvenliğini sağlamakta önemli bir hâle geliyor. Güvenlik açıkları, dikkatsizlik ve yeterli bilgiye sahip olmama kredi kartlarını dolandırıcılar için cazip bir hâle geliyor. İnsanlar sürekli mağduriyet yaşayanları gördükçe endişeleniyor ve doğal olarak kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır? Araştırmaya başlıyor. Peki, dolandırıcıların sıradaki kurbanı olmamak için neler yapılması gerekiyor?

Güvenlik İçin İpuçları

Kredi kartı bilgilerinizi kimseye vermeyin; sadece size ait olduğunu bilin ve yakın arkadaşınızdan tanımadığınız kişilere kadar hiç kimse ile bilgilerinizi paylaşmayın. Ne yazık ki hırsızlar artık insanların bilgisizliğini ve iyi niyetini kullanarak zahmetsiz bir şekilde kişilerin tüm birikimlerini alarak bir de üstüne binlerce borç yıkıyorlar. Türlü bahanelerle arayarak kendilerini önemli biri gibi tanıtıp sizden kart bilgilerinizi isteyen olduğunda onlara inanmayın ve hemen telefonu kapatın. Aynı zamanda kartınızı kullanmanız gerektiğinde de kasiyerlerin şifrelerinize bakmadığından emin olun.

Eğer hesap özetinizde sizin yapmadığınız bir alışveriş ya da para çekimi görürseniz ilk 10 gün içerisinde bankanıza itiraz dilekçesi sunmanız gerekiyor. Tüm bankalar yasalar gereği sizlere başvurunuzdan itibaren ilk 20 gün içinde sizlere dönüş yapmak zorundadır. Hesap özetinizde itiraz ettiğiniz durumu belirterek vakit kaybetmeden hakkınızı aramazsanız 10. günün sonunda itiraz etme hakkınızı da kaybedersiniz. Kartınızın çalındığını ya da ATM den para çektiğinizde kartınızı almayı unuttuğunuzu fark ettiniz. Yine hiç vakit kaybetmeden bankanızın müşteri temsilcilerini arayarak gerekirse kartınızı hemen kullanıma kapattırmalısınız. Yeri gelmişken herhangi bir nedenden dolayı yapacağınız konuşma da çağrı merkezi ile bile şifrenizi paylaşmamanız gerekiyor.

İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Güvenliği

İnternet alışverişlerinden uygulanan 3D güvenlik sistemi kredi kartı güvenliği için tasarlanmıştır. Sizin izniniz olmadan kredi kartınızı başkalarının kullanmasını engellenmek amaçlanmıştır. Kart bilgilerinizi girdiğiniz para çekimi onayı için kayıtlı telefonunuza SMS ile gönderilen şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Mesajda bildiren miktarı iyice kontrol edin ve tutar sizin yaptığınız alışverişten fazlaysa şifreyi girmeyin. Alışveriş yaptığınız sitenin güvenli olduğuna emin olun. Gerekirse bilgisayar ve telefonunuza lisanslı anti virüs programı indirin. Böylece sizi bilmediğiniz tehditlere karşı koruyacaktır. Kredi kartı kullandığınız bankanızın web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden güvenlik ayarlarını kendi tercihlerinize göre yapın. Dilerseniz kartınızı yurt içi ve yurt dışı internet alışverişine ya da hesabınızdan para transferine kapatabilirsiniz.


Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?
Önceki makale

Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarının avantajlı kullanımı ve bankaların müşterilerine sunduğu cazip kampanyalar kart kullanıcılarının sayısını her geçen gün arttırıyor. Kredi kartlarının bu kadar sık kullanıldığı bir durumda

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar
Sonraki makale

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Hisseli tapuya kredi çekilirken şu yöntem izlenir. Bireysel ihtiyaç kredisi çekiminde kredi notuna göre çekim gerçekleşirken, konut kredilerine yönelik çekimlerde evin tapusuna göre kredi çekilebilir.


Related Makaleler

EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Fark Nelerdir?
2 dakikada okunur
Faizsiz Nakit Avans Veren Bankalar
2 dakikada okunur
Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?
2 dakikada okunur
n11 - Akbank Direkt Öde Kampanyası
1 dakikada okunur
N11 - Fibabank Özel Faizsiz Masrafsız Kredi
1 dakikada okunur

YUKARI GİT